Najlepšia vec, akú môžete so svojimi peniazmi urobiť, je investovať ich. Bez ohľadu na to, či sa nachádzame v období recesie, rastu, prípadne vysokej inflácie. Tvrdo ste pracovali, aby ste svoje svoje peniaze zarobili. Bola by preto škoda o nich prichádzať tým, že ich necháte na bežných účtoch, alebo na inom mieste, kde si z nich inflácia berie stále viac a viac. Ukážeme Vám viaceré možností na investovanie vašich peňazí, či už sa jedná na dlhšiu alebo kratšiu dobu. Hlavné je začať. Čo najskôr.

  • Kam by som mal umiestniť svoje investície?

    Ako optimálnu voľbu pre investície odporúčame ETF fondy. Táto možnosť ponúka výhodný pomer rizika a výnosu z rôznych dôvodov: priemerná ročná výkonnosť okolo 10 %, nízke správcovské poplatky, vysoká transparentnosť, a navyše sú ETF fondy oslobodené od dane. Tieto faktory robia ETF fondy atraktívnou voľbou pre mnohých investorov.

  • Aký bude môj dôchodok ako živnostník?

    Ako živnostník by ste mali mať na pamäti, že s aktuálnymi demografickými zmenami a starnutím populácie môže byť váš budúci dôchodok o 20 až 30 % nižší v porovnaní s dnešným priemerom. Preto je dôležité zvážiť individuálne sporenie na dôchodok, napríklad cez program pravidelného investovania. Ako príklad, ak ste zarábali 1000 € mesačne a platili len minimálne odvody, aby ste si udržali rovnaký životný štandard na dôchodku, odporúča sa sporiť približne 54 € mesačne. Toto vám poskytne finančnú istotu a pomôže kompenzovať pokles v štátnom dôchodku.

  • Aký dôchodok môžem očakávať ako zamestnanec?

    Ak sa spoliehate výlučne na štátny dôchodkový systém, existuje riziko, že výška vášho budúceho dôchodku nemusí byť dostatočná na pokrytie všetkých vašich potrieb. Preto je múdre zvažovať aj individuálne sporenie na dôchodok, napríklad prostredníctvom programov pravidelného investovania, ktoré môžu poskytnúť doplnok k vašemu štátnemu dôchodku a zabezpečiť vám finančne pohodlnejšie starnutie.

Vytvorte finančnú rezervu a posilnite svoje zisky.

Ak ste si zatiaľ nevytvorili finančnú rezervu, odporúčame ju založiť vo výške aspoň trojnásobku až šesťnásobku vášho mesačného príjmu na zabezpečenie sa proti nečakaným situáciám. Keď vaša rezerva prekročí šesť mesačných platov, môžete tieto dodatočné finančné prostriedky využiť na začatie investície do fondov s potenciálne vyšším výnosom.

Začnite budovať lepšiu budúcnosť pre vaše deti už dnes

Vďaka prídavku na dieťa, ktorý je mesačne vyplácaný od štátu momentálne predstavuje sumu 60 eur mesačne, môžete vydláždiť cestu pre úspešnú budúcnosť vašich detí. Táto investícia porastie spolu s nimi a po 25 rokoch sa môže premeniť na hodnotný kapitál. Je to jednoduchý a efektívny spôsob, ako zabezpečiť, že vaše deti budú mať pevný finančný základ, keď vstúpia do sveta dospelých. Začnite teraz a sledujte, ako sa vaše malé príspevky stanú veľkým prínosom pre ich budúcnosť.

Finančná pasca: Keď vaše portfólio nehovorí vašim jazykom!

Predstavte si situáciu, kde vaše investície míňajú cieľ. Práve ste v pasci nesprávneho portfólia, kde nízke zhodnotenie úspor spôsobuje viac frustrácií než radosť. A čo viac? Skryté poplatky z investičných životných poistení – neviditeľný zloduch, ktorý podkopáva vaše financie bez vášho vedomia!

Stretnime sa osobne alebo online a pomôžeme vám pripraviť bezplatnú finančnú analýzu.

Chcem sa stretnúť

Chcem sa stretnúť

Získajte viac informácií. Stačí nám len zopár údajov.
Kliknutím na tlačidlo "Odoslať" súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naši partneri na investovanie

EIC IAD HB Reavis Finax Uniqa investičná spoločnosť