Stačí vám letmý pohľad na zloženie ktoréhokoľvek slovenského parlamentu za posledných 17 rokov, aby vám bolo jasné, že štát sa o vás na dôchodku nepostará. Poďme ale po poriadku. Druhý pilier by mal mať každý človek, ktorý začína pracovať. To je prvý krok. Druhý ktrok je mať druhý pilier aj dobre nastavený. Viac ako polovica ľudí na Slovensku ho má ale nastavený zle a na dôchodku preto budú mať oveľa menej peňazí, ako by mohli mať. Tretí pilier je fajn za predpokladu, ak vám naň prispieva váš zamestnávateľ. Nevyhnutnosťou by mal byť váš súkromný pilier, s ktorého nastavením vám tiež pomôžeme.

  • Kam by som mal umiestniť svoje investície?

    Ako optimálnu voľbu pre investície odporúčame ETF fondy. Táto možnosť ponúka výhodný pomer rizika a výnosu z rôznych dôvodov: priemerná ročná výkonnosť okolo 10 %, nízke správcovské poplatky, vysoká transparentnosť, a navyše sú ETF fondy oslobodené od dane. Tieto faktory robia ETF fondy atraktívnou voľbou pre mnohých investorov.

  • Aký bude môj dôchodok ako živnostník?

    Ako živnostník by ste mali mať na pamäti, že s aktuálnymi demografickými zmenami a starnutím populácie môže byť váš budúci dôchodok o 20 až 30 % nižší v porovnaní s dnešným priemerom. Preto je dôležité zvážiť individuálne sporenie na dôchodok, napríklad cez program pravidelného investovania. Ako príklad, ak ste zarábali 1000 € mesačne a platili len minimálne odvody, aby ste si udržali rovnaký životný štandard na dôchodku, odporúča sa sporiť približne 54 € mesačne. Toto vám poskytne finančnú istotu a pomôže kompenzovať pokles v štátnom dôchodku.

  • Aký dôchodok môžem očakávať ako zamestnanec?

    Ak sa spoliehate výlučne na štátny dôchodkový systém, existuje riziko, že výška vášho budúceho dôchodku nemusí byť dostatočná na pokrytie všetkých vašich potrieb. Preto je múdre zvažovať aj individuálne sporenie na dôchodok, napríklad prostredníctvom programov pravidelného investovania, ktoré môžu poskytnúť doplnok k vašemu štátnemu dôchodku a zabezpečiť vám finančne pohodlnejšie starnutie.

Maximalizujte svoje finančné príležitosti!

Ako zamestnanec nezanedbajte šancu na založenie II. piliera, kde časť vašich odvodov naplní váš osobný dôchodkový účet ako vaša finančná záruka. Ak máte šťastie, že váš zamestnávateľ prispieva aj do III. pilier, určite to využite. Táto kombinácia je cestou k zabezpečenejšej finančnej budúcnosti na dôchodku!

Zabezpečte si pohodový dôchodok svojimi silami!

Nechajte svoje peniaze pracovať pre vás investovaním do stabilných fondov už dnes. Nečakajte len na štátny dôchodok – buďte proaktívni a pripravte sa na svoje zlaté roky múdrymi investíciami!

Plánovanie dôchodku: Kedy začať šetriť a koľko?

Neexistuje univerzálna suma, ale kľúčom je začať čo najskôr. Mladý vek je ideálny na to, aby ste začali s akýmkoľvek pravidelným sporením, ktoré môže postupne narásť do významného kapitálu. Začnite malým, ale začnite hneď – váš budúci dôchodok vám poďakuje!

Stretnime sa osobne alebo online a pomôžeme vám pripraviť bezplatnú finančnú analýzu.

Chcem sa stretnúť

Chcem sa stretnúť

Získajte viac informácií. Stačí nám len zopár údajov.
Kliknutím na tlačidlo "Odoslať" súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naši partneri na dôchodok

EIC IAD HB Reavis Finax Uniqa investičná spoločnosť Uniqa DDS VÚB Generali DSS NN DDS Tatra banka DDS Kooperativa DSS

blog

Súvisiace články

Blog

3. pilier

Erik Resutík

Erik Resutík 26.03.2024